Skip to main content

Awards

Distinguished Service Award

The AGMA Distinguished Service Award is to be bestowed upon only those individuals who have unselfishly advanced the state of the gear industry throughout their notable careers.

Award recipients:

  • 2017 - Michael Goldstein
  • 2011 - Frank Uherek
  • 2009 - John Rinaldo
  • 2009 - Raymond J. Drago, P.E.

Next Generation Award

This award recognizes innovative work by an individual responsible for one or more significant achievements through his or her effort and work that has enhanced or strengthened the gear indsutry and/or AGMA. This award honors individuals who are emerging as contributors, innovators, and leaders in the gear industry and serves as an incentive for others in the next generation of gear industry talent.

Award recipients:

  • 2018 - Benjamin Sheen 
  • 2016 - Maeve McGoff
  • 2016 - Joel Neidig
  • 2015 - Nitin Chaphalkar
  • 2014 - Scott Knoy
  • 2013 - Steve Janke
  • 2012 - Rustin Mikel
  • 2011 - Cory Sanderson

Chairman's Award of Excellence

The Chairman's award of Excellence is reserved for AGMA members who have contributed in a meaningful way to the promotion of the gear industry and have advanced the goals of AGMA  and the gear industry through work done on behalf of the association.

Award recipients:

  • 2018 - Jack Masseth
  • 2017 - Joe Arvin
  • 2017 - Thomas “Buzz” Maiuri
  • 2012 - Suliaman Jamal
  • 2010 - Leslie Hennessy
  • 2004 - Robert Bergmann
  • 2003 - James S. Gleason
  • 2002 - James J. Cervinka

Board of Directors Awards

The Board of Directors Award is given to individuals in appreciation for his or her meritorious service to the members of AGMA and to the gear industry as a member of the AGMA Board of Directors.

Award Recipients:

2015

  • Mark Michaud, REM Surface Engineering
  • Sulaiman Jamal, Bevel Gears India
  • Jan Klingelnberg, Klingelnberg AG

2014

  • Robert Sakuta, Delta Gear
  • Michael Smith, Capstan Atlantic
  • Michael Suter, Emerson Industrial Automation

2013

  • Norbert Benik, Ontario Drive & Gear
  • Tom Marino, Gear Technology
  • Gordon New, Ronson Gears
  • Philip Terry, P. Terry & Associates
  • Dirk Wernecke, The Timken Group

2012

  • Jim Bregi, Doppler Gear Company
  • Robert Phillips, The Gleason Corporation
  • Kyle Seymour, Xtek, Inc.

2011

  • Ivan Brems, Hansen Transmissions International
  • Richard Kuhr, ABA-PGT, Inc.
  • Bryan Lammers, Caterpillar, Inc.
  • Jack Nowlin, C-B Gear & Machine, Inc.

2010

  • Sharon Haverstock, Scott Forge Company
  • Leslie Hennessy, Lovejoy, Inc.
  • Jeff Lawton, Star Cutter Company
  • Gary Lehman, Fairfield Manufacturing Co., Inc.
  • Dana Lynch, Columbia Gear Co./Cleveland Gear Co.
  • Roland Ramberg, The Gear Works – Seattle, Inc.

2008

  • Lee V. Mason, Clarke Gear Co.
  • Andrew Sandanowicz, Timken Aerospace Transmissions, LLC
  • Martin Kapp, Kapp GmbH

2007

  • Alan F. Seitz, Seitz Corporation
  • Greg Porter, Standard Machine

2006

  • John F. Glick, Lufkin Industries, Inc.
  • Dennis R. Regan, American Precision Gear
  • Ron Mehra, Unigear Industries, Inc.

2005

  • Gary J. Kimmet, Gleason Corporation
  • Dennis R. Gimpert, Koepfer America, L.L.C.
  • Wayne H. Wellman, Chicago Gear – DO James Corporation

2004

  • Michael L. Lewis, Emerson Industrial Automation

2003

  • Zan P. Smith, Ticona
  • Leslie Hennessy, Lovejoy, Inc.
  • Peter Kozma, Liebherr Gear Technology, Inc.

2001

  • Julian Sabados, Rapid Gear
  • Charles Schwender, Sumitomo Machinery Corp. of America
  • J. Cameron Drecoll, Brad Foote Gear Works, Inc.

2000

  • Roger A. Pennycook, Textron Power Transmission
  • Jeffrey J. Echko, The Horsburgh & Scott Co.

1999

  • Robert R. Wallis, Rexnord Geared Products
  • Douglas V. Smith, Lufkin Industries, Inc.
  • Randall A. Aardema, Cone Drive Operations/Textron
  • Samuel D. Pierson, ABA-PGT, Inc.
  • Michael O. Wheeler, LM Gear
  • Michael J. Drahuschak, Amarillo Gear Company

1998

  • Dan Thurman, Caterpillar, Inc.
  • Frederic M. Young, Forest City Gear Company

1997

  • James S. Gleason, Gleason Corporation
  • David W. Goodfellow, American Pfauter
  • Joseph L. Arvin, Arrow Gear Company

1996

  • K. P. Horsburgh, Jr., Horsburgh & Scott Company
  • David L. George, Falk Corporation
  • Eric C. Kus, Deck Manufacturing Corp.

1995

  • Adolph Sbihli, General Motors
  • M. S. Forelli, Precision Gear Incorporated
  • Andrew S. Dorris, Dorris Company, Inc.

1994

  • Frank J. Posinski, Cincinnati Gear Co.
  • Thomas H. Lowry, Riley Gear Corporation
  • Michael O. Wheeler, LM Gear
  • Ronald D. Bullock, Bison Gear & Engineering Corporation

1993

  • Samuel R. Haines, II, Gear Motions, Inc.
  • Charles A. Brannen, Overton Gear & Tool Corp. 

1992

  • James L. Packard, Regal-Beloit Corporation
  • W. B. Lechman, Fairfield Manufacturing Co., Inc.
  • Allyn E. Phillips, Rockwell Automation/Dodge
  • Jerry B. Hagaman, Textron Power Transmission – Cone Drive
  • Stewart R. Ward, Brad Foote Gear Works, Inc.

1991

  • Ray Haley, Haley Marine Gears, Inc.
  • H. Peter Davis, Falk Corporation
  • Joseph L. Arvin, Arrow Gear Company

1990

  • Charles F. Schwender, Rexnord Corp.
  • David King, Terrell Gear Drives, Inc.
  • William T. Boggess, Emerson Power Transmission
  • Christopher W. Horsburgh, Horsburgh & Scott Company

1989

  • Christopher C. Collins, Nuttall Gear Corp.

1988

  • James D. Kiggen, Xtek, Inc.
  • Gary C. Martin, Martin Sprocket & Gear, Inc.
  • Billy D. Pyeatt, Amarillo Gear Company

1987

  • James R. Partridge, Lufkin Industries, Inc.

1986

  • Jack J. Ehrhard, Speco Div./Kelsey Hayes
  • John M. Hamilton, Lamont Gear Company
  • Daniel E. Bailey, Rochester Gear, Inc.
  • Richard G. Orr, Fairchild Industries
  • James J. Cervinka, Arrow Gear Company

1985

  • Joseph R. Mihelick, PE, Reliance Electric Co.

1984

  • Samuel R. Haines, II, Gear Motions, Inc.
  • Bernard E. Berlinger, Jr., Quaker City Gear Works, Inc.
  • Walter L. Rye, Cincinnati Gear

1983

  • Arthur J. Seiler, Lamont Gear Company

1982

  • Robert L. Cragg, The Earle Gear & Machine Co.
  • Frederic A. Thoma, Transamerica Delaval, Inc.
  • Edward R. Sewall, Sewall Gear Manufacturing Co.

1981

  • Merton A. Lyons, Overton Gear & Tool Corp.
  • Richard S. Eisenbrown, The Horsburgh & Scott Co.

1980

  • Stanley M. Sitta, Foote-Jones Ops. Dresser Ind. Inc.
  • Donald R. McVittie, P.E., The Gear Works – Seattle, Inc.

Technical Division Executive Committee Awards

The Technical Division Executive Committee Award is reserved for individuals who, through there participation on AGMA Technical Committees, have made noteworthy contributions to advance the state of the gear design and manufacturing art for the benefit of all gear manufacturers.

Award Recipients:

  • 2013 - Tom Miller, Cincinnati Gearing Systems Inc.     
  • 2013 - Ernie Reiter, Web Gear Services Ltd.     
  • 2012 - John Amendola, Artec Machine Systems    
  • 2013 - Robert Ferguson, HMC, Inc.    
  • 2011 - Art Nelson, Lufkin Industries    
  • 2010 - Richard Calvert, Chalmers & Kubeck    
  • 2008 - Robin Olson, Rexnord Gear Group    
  • 2007 - Jon R. Mancuso, Kop-Flex, Inc.    
  • 2007 - Jack Mertz, Rexnord Industries, LLC    
  • 2004 - Michael Tennutti, Gleason Cutting Tools Corp.    
  • 2002 - A. Alan Swiglo, Alion Science & Technology    
  • 2001 - Bruce L. Cox, Oak Ridge Metrology Center    
  • 2001 - John M. Rinaldo, Atlas Copco Comptec LLC    
  • 2000 - George Lian, Amarillo Gear Company LLC    
  • 2000 - John V. Lisiecki, Falk Corporation    
  • 1999 - Glenn Pokrandt, Falk Corporation    
  • 1999 - Brian O’Connor, The Lubrizol Corporation    
  • 1999 - J. Walenta, Caterpillar Inc.    
  • 1998 - David A. McCarroll, The Gleason Works    
  • 1998 - Edward Lawson, Mahr Corporation    
  • 1997 - Frank C. Uherek, Rexnord Gear Group    
  • 1997 - Harry Hagan, Cincinnati Gear Co.    
  • 1996 - Ronald Green, Eaton Corporation    
  • 1996 - Robert Moderow, Pfauter Maag Cutting Tools    
  • 1995 - Michael B. Antosiewicz, Falk Corporation    
  • 1995 - John R. Colbourne, University of Alberta    
  • 1994 - Dale H. Breen, Gear Research Institute    
  • 1993 - Michael R. Chaplin, Contour Hardening, Inc.    
  • 1993 - Alvin G. Meyer, Textron Lycoming Division    
  • 1992 - Gary J. Wiskow, Falk Corporation    
  • 1992 - David McCarthy, Dorris Company, Inc.    
  • 1992 - Louis Lloyd, Lufkin Industries, Inc.    
  • 1991 - Richard W. Holzman, The Falk Corp.    
  • 1991 - Leonard J. Smith, Invincible Gear Co.    
  • 1991 - Robert F. Wasilewski, Arrow Gear Company    
  • 1990 - Gary A. DeLange, Terrell Gear Drives, Inc.    
  • 1990 - Daniel E. Bailey, Rochester Gear, Inc.    
  • 1990 - Dan Thurman, Caterpillar Inc.    
  • 1990 - Robert Mory, Ford Motor Company    

Hall of Fame

This award honors the visionaries who have paved the way for the practices and products of the gear industry as we know them today.  These corporate and individual are pioneers who have influenced the gear industry with their inventions, practices and leadership.  The inaugural Hall of Fame class was inducted in 2016 for their contribution in creating AGMA 100 years ago.

2016

  • Altra Industrial Motion – for both Boston Gear Works and R.D. Nuttall Company
  • Broadwind Energy/Brad Foote Gear Works—for their ownership of Pittsburgh Gear & Machine Company
  • Cincinnati Gearing Systems—for Cincinnati Gear Company
  • Horsburgh & Scott Company
  • Overton Chicago Gear – for D.O. James Manufacturing Company
  • Regal Beloit – for both the Foote Brothers Gear & Machine Company and the W.A. Jones Foundry & Machine Company
  • Steward Machine Company—for Earle Gear & Machine Company
  • Timken Company – for both Philadelphia Gear and Hamilton Gear and Machine Company

Lifetime Achievement Awards

This award is presented to the rare individual for years of service to the Association and to the gear industry who has demonstrated superior vision and leadership; given extensively of their time and skills; demonstrated wisdom in pursuit of industry consensus; achieved the respect and admiration of their peers and has been available whenever needed for the advancement of AGMA and the global gear industry.

Award recipients:

  • 2018 - David Goodfellow
  • 2018 - Sam Haines
  • 2016 - Joe T. Franklin, Jr.
  • 2015 - Dennis Gimpert
  • 2014 - Frederic Young
  • 2012 - Bibin Doshi and Linda Doshi
  • 2011 - Arlin Perry
  • 2009 - Robert L. Errichello
  • 2008 - Irving Laskin, P.E.
  • 2007 - William A. Bradley, III
  • 2005 - Martin Woodhouse
  • 1998 - Donald R. McVittie, P.E.